W dniach 11–14 czerwca 2026 roku Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Elektryków Polskich będzie organizatorem XLI Walnego Zjazdu Delegatów SEP. Obrady oraz wydarzenia towarzyszące odbędą się na terenie Kampusu Politechniki Wrocławskiej.

Walny Zjazd Delegatów (WZD) to wydarzenie o szczególnym wymiarze dla wrocławskiego środowiska elektryków. Po raz trzeci w powojennej historii Stowarzyszenia to właśnie Oddział Wrocławski SEP podejmuje się organizacji ogólnopolskiego zjazdu delegatów, wpisując się tym samym w ważne momenty dziejów SEP.
Początki tej tradycji sięgają czerwca 1947 roku, kiedy Wrocław był gospodarzem XIII Walnego Zgromadzenia Członków SEP. Organizacji podjęły się wówczas wspólnie dwa młode oddziały (Wrocławski i Jeleniogórski) istniejące zaledwie od roku. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem frekwencyjnym: zamiast przewidywanych 400 uczestników do miasta przybyło ponad 600 delegatów i gości.
Po raz drugi Wrocław stał się miejscem ogólnopolskiego zjazdu SEP w 1981 roku. Podczas XXII Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego zostały przywrócone demokratyczne reguły życia Stowarzyszenia, funkcję prezesa SEP powierzono Kol. Jackowi Szpotańskiemu.
Tegoroczna, trzecia odsłona WZD SEP również zapisze się w historii. Będzie to pierwszy Zjazd, podczas którego delegaci podejmą debatę nad Strategią SEP do 2034 roku, dokumentem wyznaczającym najważniejsze kierunki działania Stowarzyszenia i jego rozwoju w dynamicznie zmieniających się realiach społecznych, technologicznych i gospodarczych.
Ranga XLI Walnego Zjazdu Delegatów SEP znalazła odzwierciedlenie w objęciu wydarzenia honorowymi patronatami najważniejszych przedstawicieli administracji państwowej, samorządowej oraz środowiska akademickiego. Patronat honorowy nad Zjazdem sprawują:
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Włodzimierz Czarzasty,
Minister Energii – Miłosz Motyka,
Wojewoda Dolnośląski – Anna Żabska,
Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk,
Rektor Politechniki Wrocławskiej – prof. Arkadiusz Wójs.
Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez zaangażowaniu partnerów reprezentujących nowoczesny sektor elektroenergetyczny i przemysł elektrotechniczny. Partnerami XLI Walnego Zjazdu Delegatów SEP są:
ESIX Sp. z o.o.,
Corab Energy Storage (Corab ES),
KISIELEWSKI Sp. z o.o.,
EnergoKontrol.
Przygotowanie wydarzenia o ogólnopolskiej randze wymaga zaangażowania wielu osób oraz wielomiesięcznych działań organizacyjnych. Za przygotowanie i sprawny przebieg XLI Walnego Zjazdu Delegatów SEP odpowiada Komitet Organizacyjny powołany przez Zarząd Główny SEP. Funkcję przewodniczącego pełni kol. Andrzej Hachoł, wspierany przez zastępcę przewodniczącego kol. Andrzeja Werkowskiego. Za sprawy finansowe odpowiada kol. Krzysztof Nowicki, natomiast funkcję sekretarza Komitetu oraz koordynatora wydarzeń dnia zerowego podczas WZD pełni kol. Maciej Gwoździewicz.
W skład Komitetu wchodzą również osoby odpowiedzialne za organizację wydarzeń w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (Marta Bątkiewicz-Pantuła, Jarosław Krysiak), obsługę administracyjną (Iwona Fabjańczyk, Aleksandra Mazurkiewicz, Renata Zych), przygotowanie programu dla osób towarzyszących, organizację wycieczek (Zenon Okraszewski), zakwaterowanie uczestników oraz uroczystą Galę Zjazdu (Jan Pytlarz). Dzięki zaangażowaniu całego zespołu organizacyjnego możliwe jest przygotowanie wydarzenia odpowiadającego randze najważniejszego forum decyzyjnego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Program Zjazdu rozpocznie się 11 czerwca, w tzw. dniu „0”, obejmując wydarzenia towarzyszące, w tym m.in. zwiedzanie zakładu KISIELEWSKI sp. z o.o., Mszę Świętą w intencji uczestników, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich, otwarcie wystawy pt. „Elektryka polska – od rozbiorów do początków III RP” oraz seminarium inauguracyjne w Auli Politechniki Wrocławskiej.
12 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie Zjazdu, wystąpienia zaproszonych gości oraz zasadnicza część obrad, obejmująca m.in. wybór prezydium i komisji zjazdowych, sprawozdania organów statutowych, głosowanie nad absolutorium, prezentację kandydatów oraz wybór Prezesa SEP. Koncert Żeńskiego Kwartetu Smyczkowego „4te Quartet” zwieńczy ten dzień.
Kolejny dzień obrad poświęcony będzie debacie nad Strategią SEP 2026–2034, wyborom do organów Stowarzyszenia: Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej, Głównego Sądu Koleżeńskiego i Komisji Wyborczej oraz pracom nad Statutem i regulaminami. Wieczorem odbędzie się uroczysta Gala połączona z wręczeniem nagród i wyróżnień.
Na zakończenie Zjazdu, 14 czerwca, zaplanowano program turystyczny, uczestnicy mają do wyboru wyjazd do Świdnicy lub do Oławy. Ostatni dzień zakończy się dla uczestników wycieczek wspólnym obiadem pożegnalnym.
Szczegółowy program oraz informacje organizacyjne dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia: 41wzd.sep.com.pl

















