image_pdfimage_print
Logo WZD SEP we Wrocławiu

Oddział Wrocławski SEP gospodarzem XLI Walnego Zjazdu Delegatów SEP

W dniach 11–14 czerwca 2026 roku Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Elektryków Polskich będzie organizatorem XLI Walnego Zjazdu Delegatów SEP. Obrady oraz wydarzenia towarzyszące odbędą się na terenie Kampusu Politechniki Wrocławskiej.

Źródło: PWr, opracowanie własne / AI.

Walny Zjazd Delegatów (WZD) to wydarzenie o szczególnym wymiarze dla wrocławskiego środowiska elektryków. Po raz trzeci w powojennej historii Stowarzyszenia to właśnie Oddział Wrocławski SEP podejmuje się organizacji ogólnopolskiego zjazdu delegatów, wpisując się tym samym w ważne momenty dziejów SEP.

Początki tej tradycji sięgają czerwca 1947 roku, kiedy Wrocław był gospodarzem XIII Walnego Zgromadzenia Członków SEP. Organizacji podjęły się wówczas wspólnie dwa młode oddziały (Wrocławski i Jeleniogórski) istniejące zaledwie od roku. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem frekwencyjnym: zamiast przewidywanych 400 uczestników do miasta przybyło ponad 600 delegatów i gości.

Po raz drugi Wrocław stał się miejscem ogólnopolskiego zjazdu SEP w 1981 roku. Podczas XXII Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego zostały przywrócone demokratyczne reguły życia Stowarzyszenia, funkcję prezesa SEP powierzono Kol. Jackowi Szpotańskiemu.

Tegoroczna, trzecia odsłona WZD SEP również zapisze się w historii. Będzie to pierwszy Zjazd, podczas którego delegaci podejmą debatę nad Strategią SEP do 2034 roku, dokumentem wyznaczającym najważniejsze kierunki działania Stowarzyszenia i jego rozwoju w dynamicznie zmieniających się realiach społecznych, technologicznych i gospodarczych.

Ranga XLI Walnego Zjazdu Delegatów SEP znalazła odzwierciedlenie w objęciu wydarzenia honorowymi patronatami najważniejszych przedstawicieli administracji państwowej, samorządowej oraz środowiska akademickiego. Patronat honorowy nad Zjazdem sprawują:

Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Włodzimierz Czarzasty,
Minister Energii – Miłosz Motyka,
Wojewoda Dolnośląski – Anna Żabska,
Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk,
Rektor Politechniki Wrocławskiej – prof. Arkadiusz Wójs.

Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez zaangażowaniu partnerów reprezentujących nowoczesny sektor elektroenergetyczny i przemysł elektrotechniczny. Partnerami XLI Walnego Zjazdu Delegatów SEP są:

ESIX Sp. z o.o.,
Corab Energy Storage (Corab ES),
KISIELEWSKI Sp. z o.o.,
EnergoKontrol.

Przygotowanie wydarzenia o ogólnopolskiej randze wymaga zaangażowania wielu osób oraz wielomiesięcznych działań organizacyjnych. Za przygotowanie i sprawny przebieg XLI Walnego Zjazdu Delegatów SEP odpowiada Komitet Organizacyjny powołany przez Zarząd Główny SEP. Funkcję przewodniczącego pełni kol. Andrzej Hachoł, wspierany przez zastępcę przewodniczącego kol. Andrzeja Werkowskiego. Za sprawy finansowe odpowiada kol. Krzysztof Nowicki, natomiast funkcję sekretarza Komitetu oraz koordynatora wydarzeń dnia zerowego podczas WZD pełni kol. Maciej Gwoździewicz.

W skład Komitetu wchodzą również osoby odpowiedzialne za organizację wydarzeń w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (Marta Bątkiewicz-Pantuła, Jarosław Krysiak), obsługę administracyjną (Iwona Fabjańczyk, Aleksandra Mazurkiewicz, Renata Zych), przygotowanie programu dla osób towarzyszących, organizację wycieczek (Zenon Okraszewski), zakwaterowanie uczestników oraz uroczystą Galę Zjazdu (Jan Pytlarz). Dzięki zaangażowaniu całego zespołu organizacyjnego możliwe jest przygotowanie wydarzenia odpowiadającego randze najważniejszego forum decyzyjnego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Program Zjazdu rozpocznie się 11 czerwca, w tzw. dniu „0”, obejmując wydarzenia towarzyszące, w tym m.in. zwiedzanie zakładu KISIELEWSKI sp. z o.o., Mszę Świętą w intencji uczestników, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich, otwarcie wystawy pt. „Elektryka polska – od rozbiorów do początków III RP” oraz seminarium inauguracyjne w Auli Politechniki Wrocławskiej.

12 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie Zjazdu, wystąpienia zaproszonych gości oraz zasadnicza część obrad, obejmująca m.in. wybór prezydium i komisji zjazdowych, sprawozdania organów statutowych, głosowanie nad absolutorium, prezentację kandydatów oraz wybór Prezesa SEP. Koncert Żeńskiego Kwartetu Smyczkowego „4te Quartet” zwieńczy ten dzień.

Kolejny dzień obrad poświęcony będzie debacie nad Strategią SEP 2026–2034, wyborom do organów Stowarzyszenia: Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej, Głównego Sądu Koleżeńskiego i Komisji Wyborczej oraz pracom nad Statutem i regulaminami. Wieczorem odbędzie się uroczysta Gala połączona z wręczeniem nagród i wyróżnień.

Na zakończenie Zjazdu, 14 czerwca, zaplanowano program turystyczny, uczestnicy mają do wyboru wyjazd do Świdnicy lub do Oławy. Ostatni dzień zakończy się dla uczestników wycieczek wspólnym obiadem pożegnalnym.

Szczegółowy program oraz informacje organizacyjne dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia: 41wzd.sep.com.pl

Loga: patronaty honorowe oraz partnerzy wydarzenia

Smutna wiadomość

Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że 26.05.2026 r. zmarł nasz Kolega

ś.p.

Franciszek Garcarz

Żegnamy go smutkiem i żalem.

Pogrzeb odbędzie się w dniu 30 maja 2026 r. (sobota) o godz. 14:30 na cmentarzu przy ul. Osobowickiej  we Wroclawiu.

Spotkanie Klubu Dyskusyjnego

W dniu 13 maja 2026 r. odbyło się pierwsze w nowej kadencji 2026-2030 spotkanie w ramach Klubu Dyskusyjnego Wrocławskiego Oddziału SEP pt.: 

„Pierwsza teoria przewodnictwa elektrycznego”.

Dwieście lat temu, w 1826 roku, Georg Simon Ohm, wykazał że natężenie prądu płynącego przez metalowy przewód jest proporcjonalne do napięcia na końcach tego przewodnika. Wyniki swoich kilkuletnich badań i analiz matematycznych opublikował w 1827 r. w pracy pt. „Die galvanisch Kette, mathematisch bearbeitet”.

            W trakcie spotkania uczestnicy zapoznali się z techniką badań zastosowaną przez G. S. Ohma, fragmentami jego publikacji, z podstawowymi równaniami oraz warunkami ich stosowania.

Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Klubu Leszek Ładniak

I Przewodniczący Komisji Seniorów Ryszard Wójcik.

Wycieczka Seniorów

9 maja przy pięknej pogodzie odbyła się wiosenna wycieczka techniczna dla członków Komisji Seniorów SEP oddziału Wrocławskiego i dla członków Koła 43.

Elektrownia Wodna Lubachów K-41

Nasze Koło ceni sobie budowanie i podtrzymywanie tradycji…

W tym roku standardowo podczas weekendu inaugurującego kalendarzową wiosnę członkowie i sympatycy SEP Koła nr 41 działającego przy PGE Energetyka Kolejowa, Zakład Dolnośląski wyruszyli w kolejną techniczno-krajoznawczą podróż.

Tegoroczne wiosenne wydarzenie zatytułowane było „Siła wody i magia historii”.

W sobotni poranek w dniu 21.03.2026 wyruszyliśmy pociągiem Kolei Dolnośląskich w kierunku miejscowości Lubachów. Pierwszym celem Naszej podróży była Elektrownia Wodna Lubachów. Dzięki wcześniejszemu zgłoszeniu do Tauron Dystrybucja mogliśmy zwiedzić ten wspaniały historyczny obiekt. Na miejscu mogliśmy zapoznać się z przyczynami powstania elektrowni i zapory, obejrzeć archiwalne fotografie z przebiegu budowy a także zwiedzić halę techniczną wyposażoną w generatory, turbinę i cały zespół wskaźników, narzędzi konserwacyjnych oraz urządzeń sterujących całym procesem pozyskiwania energii elektrycznej z siły wody. Największe zaskoczenie na Nas zrobił fakt, że większość działających tam nadal podzespołów została tam zabudowana w trakcie uruchamiania elektrowni w 1917 roku. To niesamowita sprawa, że mimo upływu ponad stu lat te urządzenia nadal działają oraz sprawnie i ekologicznie wytwarzają energię elektryczną. Na miejscu zainstalowane są trzy hydrozespoły z czasów budowy o łącznej mocy 1,25 MW. Ogromne wrażenie robią również detale wystroju takie jak posadzka, ceramiczna okładzina ścian, balkon i zaprojektowane oświetlenie.

Po opuszczeniu elektrowni wyruszyliśmy w stronę zapory wodnej, która po wybudowaniu utworzyła malownicze Jezioro Bystrzyckie w dolinie przełomu rzeki Bystrzyca. Sama zapora to niezwykła kamienna budowla o długości 230 metrów w koronie i wysokości 44 metrów. Z tamy rozpościerają się malownicze widoki na okoliczne Góry Sowie. Sama zapora oprócz funkcji spiętrzenia wody dla wytwarzania energii pełni także ochronę przed powodzią. Utworzony przez tamę zbiornik retencyjny świetnie spisał się w 1997 roku ratując okolicę przed skutkami powodzi stulecia.

Dalsza wędrówka prowadziła brzegiem jeziora w kierunku góry Choina [450 m n.p.m.] na szczycie której znajduje się średniowieczny Zamek Grodno. Budowla jest zachowana w dobrym stanie, sale są bogato wyposażone a panorama na okolicę z wieży zamkowej zapiera dech w piersiach. Mieliśmy również niesamowite szczęście, gdyż trafiliśmy na zamek w momencie, gdy na jego dziedzińcu toczyły się pokazy potyczek rycerskich. Miejscowe Bractwo Zamku Grodno w doskonale przygotowanych strojach z epoki wczesnośredniowiecznej symulowały małą bitwę. Wyglądało to naprawdę imponująco. Do niewątpliwych plusów należy zaliczyć też postać Naszego zamkowego przewodnika. Mnich Jędrzej barwnie i z humorem opowiadał o historii zamku i osobach w nim zamieszkujących. Nasza grupa miała ogromną przyjemność wsłuchując się w jego niemal baśniowe opowieści.

Po pozytywnych wrażeniach ze zwiedzania zamku wyruszyliśmy do pobliskiej miejscowości Zagórze Śląskie, aby ponownie skorzystać z pociągu Kolei Dolnośląskich. Potrzebowaliśmy podjechać tylko jedną stację, aby przedostać się w pobliże Naszej kwatery noclegowej.

Willa „Justynka” gdzie zaplanowaliśmy odpoczynek po wszystkich sobotnich atrakcjach ugościła Nas fantastycznie. Wieczorne dania z grilla były przepyszne. Kiełbaski, kaszanka, pałki kurczaka, kiszone ogórki, świeże pieczywo czy różne sałatki to była prawdziwa uczta. Integracja grupy trwała do późnych godzin wieczornych.

W niedzielny poranek (22.03.2026) po również obfitym śniadaniu uprzątnęliśmy miejsce zakwaterowania i udaliśmy się na pobliską stację kolejową w Lubachowie, aby powrócić do Wrocławia. Po niecałych 80 minutach o godz. 12:38 wysiedliśmy na dworcu Wrocław Główny, gdzie nastąpiło pożegnanie uczestników i oficjalne rozwiązanie wydarzenia.

Kolejny „event” techniczno-krajoznawczy organizowany przez Zarząd SEP Koła nr 41 należy uznać za udany. Świetnie zorganizowana grupa, trochę wiedzy technicznej a także kontakt z przyrodą i historycznymi zabytkami to idealny pomysł na spędzenie ciekawego weekendu.