Jeziora Alpejskie i północne Włochy 13.09 – 22.09.2019

Jeziora Alpejskie i północne Włochy 13.09 – 22.09.2019
image_pdfimage_print

Jeziora Alpejskie i północne Włochy 13.09 – 22.09.2019

Energia w krainie Mozarta.

We wrześniu 2019 r. Koło nr 16 SEP przy KOGENERACJI S.A. wraz z Wrocławskim Oddziałem Stowarzyszenia Elektryków Polskich zorganizowało wyjazd w rejon alpejskich jezior Austrii, Niemiec i Północnych Włoch. Na trasie znalazły się takie miejsca jak Salzburg, Orle Gniazdo w Berchtesgaden, Garda, Werona, Padwa i Mediolan.

W okolicach Mozartowskiego Salzburga odbyła się wizyta techniczna w Elektrowni Timelkam austriackiego koncernu energetycznego Energie AG Oberösterreich.

Elektrownia Timelkam składa się z dwóch części. Pierwsza to Blok Gazowo – Parowy w cyklu kombinowanym (CCGT) o całkowitej mocy elektrycznej 405 MWe.

  1. Blok Parowo – Gazowy CCGT w Elektrowni Timelkam (Austria).

Druga część elektrowni o mocy elektryczne 9,5 MWe pracuje w układzie kogeneracyjnym na paliwo biomasowe, spalane w kotle fluidalnym, wykorzystując turbinę parową bloku CCGT. Ciepło w ilości 50 MWt dostarczane jest do istniejącej sieci ciepłowniczej w postaci ciepłownictwa komunalnego. Zapewnia to ogrzewanie i zasilanie w energię elektryczną około 30 000 gospodarstw domowych w Górnej Austrii. W instalacji biomasowej stosuje się zrębki drzewne, korę, trociny, pył szlifierski oraz pozostałości biogenne (roślinne z rolnictwa, produkcja pasz i rośliny energetyczne, takie jak trzcina, różne asortymenty słomy i rośliny trawiaste).

  1. Instalacja biomasy wraz z kotłem fluidalnym w Elektrowni Timelkam (Austria).

Koncern Energie AG prowadzi w miejscowości Timelkam centrum informacyjne (Erlebnis Welt Energie Timelkam), które stworzone zostało na potrzeby komunikacyjne austriackiej firmy energetycznej.

 

  1. Centrum informacyjne Erlebnis Welt Energie Timelkam.

 

Grupa z Wrocławskiego SEP powitana została w interaktywnym centrum, gdzie rozmawialiśmy m.in. o zagadnieniach technicznych związanych z funkcjonowaniem układów elektrycznych nowoczesnej elektrowni.

 

  1. Wizyta gości z Polski w centrum informacyjnym Erlebnis Welt Energie Timelkam.

 

W salach wystawowych centrum informacyjnego znajduje się wiele interaktywnych modeli, którymi można łatwo sterować. Prezentacje mówią o złożonych zagadnieniach związanych z energią, bezpieczeństwem jej dostaw, ideą zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej oraz ciekawych faktów na temat historii energii elektrycznej, a to wszystko w zabawny i pouczający sposób podany tak dla inżynierów jak i osób spoza branży elektrycznej. W centrum informacyjnym przekonujemy się, że wykorzystanie energii elektrycznej zmieniło nasz świat. Energia elektryczna stała się podstawą współczesnego życia i dobrobytu, edukacji i mobilności, komunikacji i naszych systemów społecznych. Zgromadzone w salach wystawowych eksponaty opowiadają w fascynujący sposób o rewolucji społecznej i kulturalnej jaką przyniosła ze sobą elektryczność. Piękne historyczne urządzenia, stare plany i maszyny elektryczne są połączone z interaktywnymi systemami informatycznymi i najnowocześniejszą technologią komputerową.

  1. Centrum informacyjne Erlebnis Welt Energie Timelkam

 

Interaktywne centrum w Timelkam ożywia historię i teraźniejszość, sprawiając, że każdy zwiedzający staje się bardziej świadomy otaczającego nas świata powszechnej elektryczności.

 

 

  1. Teraźniejszość i przeszłość – interaktywne eksponaty w Erlebnis Welt Energie Timelkam

 

W drodze na południe Europy zachęcamy do kilku godzin poświęconych energii w krainie, w której niegdyś żył i tworzył genialny W. A. Mozart.

Członkowie Koła nr 16 SEP przy KOGENERACJI S.A.

Źródło danych i zdjęć www.energieag.at