155-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Śremie

155-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Śremie
image_pdfimage_print

W dniu 8 kwietnia 2013 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie odbyło się spotkanie z okazji jubileuszu 155-lecia Szkoły, na którym otwarta została galeria „Wybitnych Absolwentów”.

 

Zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Absolwentów tytuł „Wybitny Absolwent otrzymali:

  1. Ks. Piotr Wawrzyniak – absolwent z 1867 roku,
  2. Prof. Antoni Kalina – absolwent z 1867 roku,
  3. Prof. Heliodor Święcicki – absolwent z 1873 roku,
  4. Ludwik Mycielski – absolwent z 1873 roku,
  5. Prof. Eugen Mittwoch – absolwent  z 1894 roku,
  6. Prof. Kazimierz Idaszewski – absolwent z 1898 roku.

Sylwetki z notą biograficzną Wybitnych Absolwentów umieszczone zostały w Galerii wewnątrz budynku a medaliony z brązu zostały umieszczone w nawierzchni chodnika przed budynkiem szkoły.

Biorąc pod uwagę, że w gronie Wybitnych Absolwentów jest prof. Kazimierz Idaszewski, Zarząd Oddziału Wrocławskiego SEP dofinansował utworzenie Galerii oraz wyróżnił Liceum Ogólnokształcące w Śremie medalem im. Profesora Kazimierza Idaszewskiego, ustanowionym przez Oddział Wrocławski SEP.

Na spotkaniu jubileuszowym, Oddział Wrocławski SEP reprezentowali wiceprezes Oddziału Wrocławskiego SEP prof. Bohdan Synal oraz sekretarz Zarządu inż. Jan Rudy.

Laudację o sylwetce prof. Kazimierza Idaszewskiego wygłosił prof. Bohdan Synal, który był jego wychowankiem. Laudacja została przyjęta owacyjnie przez zebranych absolwentów 50+, gdyż upiększona była wspomnieniami z wykładów „Wybitnego Absolwenta”.

Następnie wiceprezes Oddziału Wrocławskiego SEP Bohdan Synal oraz Sekretarz Jan Rudy wręczyli dyrektorowi Liceum przyznany przez Zarząd Oddziału Wrocławskiego SEP medal im. Profesora Kazimierza Idaszewskiego.

Jubileusz miał uroczystą oprawę oraz przebiegał w sympatycznej atmosferze. Po zakończonych oficjalnych uroczystościach odbywały się długie spotkania i debaty w grupach klasowych.