Komitet Energetyki Jądrowej Stowarzyszenia Elektryków Polskich serdecznie zaprasza na Seminarium pt. „Głębokie składowanie odpadów promieniotwórczych z energetyki jądrowej”, które odbędzie się w dniu 16 kwietnia 2026 r. (czwartek) o godz. 17:00.
Seminarium odbędzie się w formule hybrydowej: w sali konferencyjnej SEP przy ul. Świętokrzyskiej 14 (trzecie piętro, domofon 338) w Warszawie oraz ONLINE na platformie ZOOM.
Prelegentem będzie prof. dr hab. Janusz Janeczek, były rektor Uniwersytetu Śląskiego, wybitny specjalista w dziedzinie geologii i mineralogii. Prof. Janeczek pełni obecnie funkcję Przewodniczącego Rady ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej – organu opiniodawczego i doradczego Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
Serdecznie zapraszamy do udziału w XXX Jubileuszowym Sympozjum Naukowo-Technicznym „SEMAG 2026” pt. „Rola elektroenergetyki w zrównoważonym rozwoju Przemysłu Energetycznego i Wydobywczego”.
Tegoroczna edycja Sympozjum odbędzie się w dniach 27 – 29 maja 2026 r., w Hotelu Artus & Sowia Dolina ul. Wilcza 9, 58-540 Karpacz.
III Sympozjum techniczno-naukowe pt. „IUE: Instalacje i Urządzenia Elektryczne” – ed. 2025
|
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej III edycji Sympozjum pt. „IUE: Instalacje i Urządzenia Elektryczne”, które odbędzie się w dniu 17 października 2025 r. w budynku IASE przy ul. Wystawowej 1 we Wrocławiu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezes SEP O. Wrocławskiego mgr inż. Edward Ziaja.
Tematyką Sympozjum organizowanego przez Sekcję Instalacji i Urządzeń Elektrycznych SEP O. Wrocławskiego będą aktualne problemy w projektowaniu, budowie i eksploatacji instalacji OZE. Program Sympozjum przewiduje dwie sesje techniczne oraz jedną sesję naukową. Całość wydarzenia zwieńczy otwarte posiedzenie Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych SEP.
Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Informacje dot. opłat tyt. uczestnictwa w Sympozjum:
dla członków SEP opłata wynosi 50 zł,
dla studentów, którzy do dnia 10.10.2025 r. skutecznie złożą deklarację członkowską do przystąpienia do SEP opłata wynosi 150 zł,
dla pozostałych osób, które do dnia 10.10.2025 r. skutecznie złożą deklarację członkowską do przystąpienia do SEP opłata wynosi 210 zł,
dla osób niezrzeszonych opłata wynosi 430 zł
480 zł dla doktorantów zamierzających uczestniczyć w sesji naukowej – na podstawie odrębnego zaproszenie, zgłoszenia dokonywane przez opiekunów lub promotorów – karta zgłoszeniowa ich nie dotyczy.
Serdecznie zapraszamy do udziału w XXIX Sympozjum Naukowo-Technicznym „SEMAG 2025” pt. „Urządzenia i sieci elektryczne w przemyśle wydobywczym i energetyce – aktualne problemy eksploatacyjne”.
Tegoroczna edycja Sympozjum odbędzie się w dniach 28 – 30 maja 2025 r., w Hotelu Artus & Sowia Dolina ul. Wilcza 9, 58-540 Karpacz
SEP o przyszłości energetycznej Polski w Sejmie RP
|
W dniu 22 stycznia 2025 r. w budynku Kancelarii Sejmu RP miało miejsce Seminarium zatytułowane Energetyka jutra – bezpieczeństwo pokoleń.
Sesję I seminarium poświęconą dziejom elektryki polskiej poprowadzili prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski, prorektor ds. nauki Politechniki Warszawskiej oraz prof. dr hab. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego. Jako pierwszy wystąpił dr inż. Piotr Szymczak, w dalszej kolejności występowali: doc. dr inż. Wojciech Urbański z Politechniki Warszawskiej, mgr inż. Lech Żak, przewodniczący Rady Firm Przemysłu Elektrotechnicznego i Energetyki SEP; dr inż. Andrzej Wilk, przewodniczący Sekcji Technik Informacyjnych SEP oraz dr Piotr Rataj. Sesję zakończyło wystąpienie dr. hab. inż. Marka Jasińskiego, prof. PW, przewodniczącego Polskiej Sekcji IEEE.
W II sesji seminarium, której przewodniczył prezes SEP dr hab. inż. Sławomir Cieślik, prof. Politechniki Bydgoskiej, miała miejsce niezwykle ciekawa debata nt. kierunków transformacji energetycznej w Polsce. Zaproszenie do dyskusji przyjęli: prof. Wojciech Myślecki, ekspert sektora energetycznego i przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki Ekoenergetyka – Polska S.A.; Wojciech Tabiś, prezes Agencji Rynku Energii; Henryk Kaliś, prezes Zarządu Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii oraz Rafał Czaja, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego.
Tytułowa „Energetyka jutra” ma uświadomić i nakreślić strategię działania dla praktycznie wszystkich obszarów gospodarki narodowej w celu przeprowadzenia procesu transformacji, zaś „bezpieczeństwo pokoleń” jest tu rozumiane głównie, jako bezpieczeństwo polskiego społeczeństwa. Obecnie oczekuje się określenia struktury i funkcjonalności nowego polskiego systemu energetycznego, w którym nie będą wykorzystywane paliwa kopalne (węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny) do celów energetycznych, ale który zapewni bezpieczne warunki do życia przyszłym pokoleniom. Nie zapominając o obecnym pokoleniu, należy zapewnić bezpieczną ścieżkę procesu przejścia z aktualnego systemu energetycznego do tego nowego. Jest to bez wątpienia zmiana długoterminowa i ze względu na przełomowość technologiczną wymagająca dobrego przygotowania polskiego społeczeństwa. Stowarzyszenie Elektryków Polskich jest gotowe do aktywnego włączenia się w ten proces.
Seminarium towarzyszyło otwarcie wystawy z udziałem marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni oraz Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich Sławomira Cieślika. Oddział Wrocławski SEP był reprezentowany przez kol. Jarosława Krysiaka.
Opracowano na podstawie TwS (sep.com.pl). Fot. Katarzyna Kwaczyńska / Kancelaria Sejmu RP oraz Przemysław Klukowski / SEP.