1

ElektroTrip 2014

Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem studenta Wydziału Elektrycznego Piotra Nowaka (Prezesa Akademickiego Koła SEP nr 4 przy Politechnice Wrocławskiej) zorganizował czwartą edycję projektu naukowego ElektroTrip.

I dzień (1.12.2014)

Uczestnicy wyjechali o godzinie 2:00 autokarem z pod budynku A-1 Politechniki Wrocławskiej. Pierwszym punktem było uczestnictwo w II Kongresie Elektryki Polskiej, pod Honorowy Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Kongres rozpoczął się o godzinie 9:00 Sesją inauguracyjną. Od godziny 10:00 uczestnicy uczestniczyli w I sesji plenarnej pt. „Bezpieczeństwo energetyczne- czy grozi nam elektroenrgetyczna apokalipsa?”. Po obiedzie od godziny 14:00 uczestnicy brali udział w sesji tematycznej „ Miejsce i rola organizacji naukowo-technicznych w rozwoju młodego inżyniera. Jakiego kapitału intelektualnego potrzebuje Polska? Jak młodzieży dać szansę rozwoju w kraju? Jakich absolwentów – inżynierów potrzebuje polska elektroenergetyka?”. Uczestnikami tej sesji byli studenci uczelni technicznych z całego kraju, którzy to aktywnie włączyli się w debatę z prelegentami. Po wszystkim uczestnicy przeszli do Hostelu, gdzie zostali zakwaterowani i po krótkim odpoczynku przeszli na kolację po, której to poszli zwiedzać Warszawskie stare miasto.

II dzień (2.12.2014)

Tego dnia studenci po śniadaniu przejechali autokarem do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. Zwiedzanie NCBJ rozpoczęło się od godziny 9:00. Pierwszym punktem był wykład prof. dr hab. Ludwika Dobrzyńskiego w, którym to Profesor opisał jak działa elektrownia jądrowa oraz pokazał różnicę między reaktorem badawczym a reaktorem energetycznym. Po tej części uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy , i przeszli do reaktora „Maria” do ,którego to weszli. Wszyscy uczestnicy chętnie zadawali pytania na, które uzyskiwali satysfakcjonujące odpowiedzi. Następnym punktem było udanie się do dwóch laboratoriów badawczych. O koło godziny 15:00 uczestnicy wrócili do Hostelu w Warszawie i po obiedzie o godzinie 16:30 wyszli zwiedzać kolejne zabytki Stolicy.

III dzień (3.12.2014)

Ostatniego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu z Hostelu o godzinie 7:00 uczestnicy pojechali autokarem do Bełchatowa. O godzinie 10:00 studenci weszli na teren Elektrowni Bełchatów (największej na Świecie elektrowni konwencjonalnej). Zwiedzanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu, który po krótce opisywał co znajduje się w Elektrowni. Wraz z przewodnikiem studenci najpierw udali się do pierwszego bloku energetycznego ,gdzie mogli obejrzeć turbogeneratory oraz inne elementy elektrowni. Po zwiedzeniu nastawni uczestnicy przeszli do autokaru i przejechali do najnowszej części elektrowni czyli bloku energetycznego 858MW. Podczas zwiedzania przewodnik odpowiadał na liczne pytania studentów dotyczące elektrowni jak i wytwarzania energii elektrycznej. Zwiedzanie Elektrowni Bełchatów skończyło się o godzinie 13:40 ,po czym nastąpił przejazd do Wrocławia.

W projekcie uczestniczyło:

-14 studentów Wydziału Elektrycznego PWr

– 6 studentów Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr

– 10 studentów Wydziału Elektrycznego ZUT Szczecin -> uczestniczyli pokrywając 100%

kosztów wyjazdu. Uczestnictwo tych studentów pozwoliło znacznie obniżyć koszt

jednostkowy studentów Politechniki Wrocławskiej.

Otrzymane Patronaty:

  •  Jego Magnificencja Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski
  •  Prezes FSNT NOT mgr Ewa Mańkiewicz-Cudny
  •  Prezes Zarządu Wrocławskiej Rady FSNT NOT mgr inż. Tadeusz Nawracaj
  •  Prezes Oddziału Wrocławskiego SEP dr inż. Andrzej Hachoł
  •  Dziekan Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Waldemar Rebizant
  •  Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego prof. dr hab. inż. Zbigniew Gnutek
  •  Przewodniczący Rady Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa dr hab. inż. Eugeniusz Hotała

 

Ponad to chcieliśmy podziękować za wsparcie materialne projektu: Dziekanów Wydziałów Elektrycznego i Mechaniczno-Energetycznego, Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz Działowi Studenckiemu PWr. Inicjatywa nie miałaby możliwości realizacji, gdyby nie otrzymane wsparcie materialne.

(-) Piotr Nowak

więcej informacji:

http://elektrotrip.pwr.wroc.pl/

https://www.facebook.com/elektrotrip